top of page
Search

Lehed on eluringi ahela osa


Looduse geniaalsus on Lihtne. Lehed lähevad täpselt sinna kus vaja ja sealt transformeeruvad teisteks liikideks mulla sees. Energia on liikumises hooajaüleselt. Kui me eemaldame lehed siis lekib süsteem energiat.

Lehed on osa eluringist - looduslikust ahelast kus ühe osa väljund on teise osa sisend. 💚💛🧡


Järgnev pole minu viis öelda kuidas mõelda, ent jagan enda vaadet südamest ja olekust kus hõlman üha rohkem loodusteadvust. Ühtlasi olen mures kuidas me kollektiivselt loodusega ümber käime, nii juhu -kui hooajatöödel. Me alaväärtustame loodust ja selle ühendatud osakesi ja see teeb haiget. 🙁


Lehed on puu jaoks aastase hooaja väljund, ent samal ajal sisend teistele liikidele, kellede väljund omakorda sisendiks puule - sealt ka eluring. Puu ei eksisteeri eraldi vaid tihedalt teistega ühenduses - lehtedel on märgiline roll selle ühendusahela juures.


Tuska teeb, et Türi linna kohal hõljub lehtede osas mingisugune dogma loor. Mitmed vanemad kohalikud on öelnud mulle, et nemad riisuvad lehed ära, kuna "muidu tuleb pahandusi vallaga". Nagu justkui vald käsiks lehed likvideerida? Leitakse erinevaid põhjusi kapitaalkoristuseks aga selle iga-aastase traditsiooniga me näljutame loodust.

Võib olla kunagi ongi kommunikeeritud erinevaid sõnumeid erinevatel põhjustel. Ja paljud kodanikud täidavad kuulekalt aasta(kümne)id käsku. Aga tervikpildis on see linnastumine - ja eelkõige mugavus teiste arvelt, sh meie enda tuleviku. Me justkui võidame natuke lühivaates aga kaotame palju pikas.


Riisu ja halda lehti kuidas sulle õige tundub, see on sinu enda otsus (mitte teiste ega ka valla). Aga tea, et lehtede äraviimine eemaldab toiduahelast lüli ja seeläbi kannatab kogu ümbritsev loodust. Kujuta ette mis kahju see puule, mullale ja üldse elu keskkonnale on, kui me viime iga aasta süstemaatiliselt biomassi - sõna otseses mõttes toitu - keskkonnast minema. See ei ole meeldiv tunne.


Ma palun isiklikult, loodusliku terviku ja rohelise Türi eest - ära vii lehti ära. See puudutab meid kõiki. See on sinu aia, kohaliku rajooni, organisatsioonide ja avalike parkide tervise huvides. Hoolitse, loo käike jm omapära mida päriselt vaja, aga ära tee rohkem kui vaja. Loome harmooniat läbi loodusliku koostöö ja ärme domineeri.


3erikSoojus/ pinnakaitse/ varjualune. Toit/ väetis mulla ökosüsteemile ja seeläbi puule.

Noored puud, vanad puud, vahet pole, lehtpuudel on sama olemus. Lehed on nende elu osa. Miks me tegelikult peame need kõik ära viima? Inimene teeb endale eraldatud kivist kõnnitee ja isegi sellest ei piisa?Need nudipuud, mis ikka teemaks, on ka paljaks riisutud ning peavad selliselt talvele vastu minema. Ümbritsev muld vaesub aastatega kuna lehed on eemaldatud eluringist. Selletõttu on puud vastuvõtlikumad ka haigustele.

Pargipuude talvevaru. Sina, kes sa kogud ka endale toitu. Võib olla on sul isegi oma kelder toiduga. Mida tunneksid sina kui iga aasta sinu kogutud toit lihtsalt riisutakse kokku ja viiakse minema? Sa vist ei oleks kuigi õnnelik selle üle?

Puhas plats. Hea töö. Näeb ju ilus välja, saame veel rohelist muru näha. Aga mis hinnaga? See muru, muld ja puud vaesuvad iga aasta kuna eemaldame toidu.

Comments


bottom of page