top of page

Elurikas Türi

Me usume sellesse, et linna ja inimest saab ühendada - seda eeskätt aedlinna võtmes, kus säilib vabadus ja võimalus kasvatada omale toitu, komposteerida aias jäätmeid, juua kaevuvett ja tunda end samal ajal nii ühenduses kui looduses.

Et jätkuks eluilu ka tulevikku

“Tegutseme täna, et ka tulevikus saaks tegutseda. Hoiame ja säilitame elurikkust, et ilu jätkuks ka tulevastele põlvedele. 

Loome uuenenud aedlinna kontseptsiooni, mis on ilus, paljuhõlmav, ja kooskõlas looduse toimimisega. Arvestame individuaalselt ja kollektiivselt permakultuuri jms printsiipsete tavadega ning vastame praeguse aja ja tuleviku vajadustele. Kasvatame teadmisi ja oskusi, et kogukonnana säilenõtkelt toimida. 

Rohelus ja liigirikkus toob elu Türile - see on nauditav kogemus kohalikele ning külastajatele. Selline unistus saab täituda ainult läbi inimeste tahte ja teo.

MTÜ

MTÜ Elurikas Türi on pikaajalise visiooniga vabatahtlike ühing. Me töötame eelkõige kahel tasandil. 

Esiteks loome ühendatud platvormi elurikka taristu kujundamiseks. Siin saavad kokku erinevad osapooled, maailmavaated, põlvkondade teadmised, piirangud, nördimused ja lootused, nii aiandushuvilised kui avaliku ala haldajad. Siin me ei võitle, vaid ühendame, mõistame, leiame kompromisse, tugevdame ühist signaali. Me oleme ju kokkuvõttes kõik üks ja ühe eest väljas, küll läbi erinevate kehastuste. On võimalik säilitada end ja leida ühine keel kogukonnana. See ongi harmoonia.


 

Teiseks alustame inspireerivate looduslike alade loomisega, mis tekitavad heaolu ja avavad inimestes loodusteadvust. Türil on eravaldused ja avalikud valdused aga puuduvad kogukonna valdused (kõige lähem analoogia on korteriühistu). MTÜ on alustamas kolme sellise kogukonna ala kujundamisega Türi kesklinnas (sh maa tervendamine, rikastamine, ja kogukonna võrgustiku ehitamine). Tõele au andes on see üks suur eksperiment, mis ootab punti kaasamõtlejaid, tegutsejaid, toetajaid. Aeg näitab kuidas see kõik kujunema hakkab.

Meie nägemuses on kestlikud aedlinnad, kus toimib koostöö, on tugev kogukond ja arenenud organisatoorne tase, ning mis on loodusega harmoonias. Maailm liigub tagasi loodusega koostöö poole, seda nii suurtes kui väikestes linnades. Toome tuleviku olevikku ka Türi aedlinnas ja oleme sellega vääriline eeskuju (pealinn) teistele.
 

MTÜ põhitegevus

  1. Elurikaste alade loomine ja kogukonna võrgustiku teke nende ümber;

  2. Avalik info allikas, tasakaalustaja, osapoolte ja arvamuste ühendaja ning osalemine läbi selle avaliku ruumi kujundamisel.

bottom of page