Tere
Tutvustan teile ühte lihtsat, praktilist ent sügavat ideed millega saaksime märgiliselt ära teha Türi linna elurikkuse ja heaolu jaoks ning olla eeskuju väljapoolegi.
Pakun välja “loodusliku tasakaalu” - mõõdiku ja eesmärgi teadvustada üleüldist haljastuse pilti/ trendi ja seeläbi viia sisse protokollid, et hoida meie keskkonda tasakaalus läbi aja. Tegemist on esmalt läbipaistvuse ja seejärel printsiipse lähenemisega, ehk et kõigepealt teadvustada inimliigi domineerimise trend ning seejärel see peatada. (miks seda võiks teha on hea küsimus teiseks korraks aga lühidalt öeldes inimene on looduse osa ja eemaldades end sellest eemaldume me enda tervikust. Teistpidi öeldes meie elukeskkond, ja sellega ka me ise, vaesume aasta-aastalt praeguse trendi jätkumisel).
Oluline sellise ühise eesmärgi juures on olla ideeliselt lihtne, konkreetne ja mõjus, et resoneeruda piisavalt paljudega ja mitte minna vastuollu erinevate elufilosoofiatega. Ühtlasi saaks see olla kontekst meie haljastustegudele ja ka rohevisioonile.
Ühesõnaga, iga ühisalalt eemaldatud puu, haljastusruutmeeter ning üleüldine biomass (oksad, lehed, muru) peavad olema tasakaalustatud Türi linna piires; ning see protsess ja statistika peaks olema läbipaistev/ avalik. Ja ongi kõik. Kui vaja mõni puu maha võtta siis on vaja ka mõni istutada (või asendada põõsaste jms vastavalt kokkulepitud kriteeriumitele). Piltlikult öeldes me sulgeme ringi ja ei vii biomassi (ehk täpsemalt öeldes elu) keskkonnast välja. Me lõpetame süsteemse ökoloogilise vaesumise. Kuidas täpselt on juba situatsiooniline ja seega teisejärguline siin vestluses. St, "kuidas" on küll reaalne väljakutse aga lahendatav ja vähemalt joondunud tervikliku eesmärgi suunas, mis tähendab et vaev oleks seda väärt. Loodusliku tasakaalu printsiip on lihtne ent mõjus ja kõige tähtsam, PÄRIS lahendus.
Ainult niimoodi saame peatada inimese süsteemse/ pikaajalise domineerimise looduse üle meie linnas. Vastasel juhul on meil küll mõned istutamisprojektid aga samal ajal oleme üleüldiselt negatiivis elustiili osas. Astume küll ühe sammu edasi kui samal ajal 2 sammu tagasi. St, ma viitan ja pakun välja lahenduse ülemaailmsele probleemile, mitte ainult Türi spetsiifikale. Me saaks olla suur eeskuju ja seda ma ka näen Türi potentsiaalina. Kõik ühiskonnad seisavad silmitsi linnastumise probleemiga. Teisalt ei vastandu selline lähenemine tehnoloogiale, või autodele või mugavustele jne. Ma pakun välja tasakaalu kus võita kõigil.
See mõõdik aitaks meid meeletult. See oleks lihtsus keerukuse ümber. Meil on seda vaja, muidu me jäämegi komplekssusesse arutlema detailide üle. Ilma lihtsa alusprintsiibita oleme klassikalises pluralistlikus kaoses kus kõigil on sõna ja osaliselt õigus, ent puudub ühtsed väärtused ja visioon. Me peaksime üheltpoolt olema teadlikud (avalikud numbrid) mitu puud me jooksvalt/ aastas maha võtame, mitu ruutmeetrit muruala eemaldasime jne. Ja teisalt peaksime leidma viisid kuidas need tasakaalustada kohalikul tasandil (st, ühtlasi eristada Türi linna ja Türi valda). Jah, see toob kaasa väljakutseid aga need on lahendatavad ja vähemalt oleksime joondatud konkreetse pikaajaliselt jätkusuutliku eesmärgi suunas. Niimoodi hoiame Türi linna raames looduse ja inimese tasakaalus.
Kontekstiks, et ainuüksi Vabaduse ja Koidula tänavalt on 14 kuuga eemaldatud u 50 puud ja mitusada ruutmeetrit roheala. Seda on keeruline märgata kui ei oma pidevat ülevaadet Türi linna haljastusest. Ja see pole vaen haljastuse vastu vaid olemasolevate standardite järgimine. Minu silmaga hinnang viimase 3a igapäevaste jalutuste põhjal on, et me oleme Türi linna tasandil vähemalt 10kordselt (!) tasakaalust väljas. Esimene samm on teadvustamine. Selle jaoks on meil vaja numbreid, mida igaüks saaks lihtsalt näha. Sealt edasi on meil vaja ühele lehele saada. Selle jaoks on vaja lihtsust mis hõlmab keerukuse ja minu lootus on, et selline mõõdik aitab meil selle konsensuse leida.
3erik. 🙏
Comments