top of page
Search

Vabaduse Saaga, osa 5: allkirjad ja must kastKohtusin juhuslikult ent täpselt õigel ajal kodutänaval Anneli S.-ga. Rääkisime natuke juttu ja tuli välja, et me oleme peaaegu et naabrid! Ja temagi kirglikult Vabaduse tänava sellisel kujul rekonstrueerimise vastu. See eeldaks näiteks tema väravaesise ning piirdeala lagedaks asfaltteeks tegemist, mis praegu ilusti mitmetasandiliselt roheline on (kunagi olid väikesed terved puud ka aga nende kohta võib esimesest osast lugeda)


Olin üllatunud kui kuulsin, et hiljuti kogus ta tänava elanikelt allkirju. Ühtlasi iseloomustab see hästi kogukonna tasandi infosulgu. Kuna MTÜ krundil maja peal pole ning ma ise elan kõrvaltänaval siis minuni see ei jõudnud. Aga kui mälu ei peta, sai üle 30 allkirja kokku ja nendega koos kiri valda saadetud. See info pole ei avalik ega läbipaistev, mis on süsteemne puudus (MTÜ üritab tulevikus olla üha suurem osa lahendusest. Mina näen, et digitaalsuse suurim võlu on just ühendus inimeste vahel. See ei asenda vaid võimendab meie organiseerumist).


Reaalsus on see, et kohalikud ei taha sellist lahendust, ilmselgelt. Pole kellegil seda laia kergliiklusteed vaja ja hinnatakse rohelust igal tasandil. Nii muru, lilleniidud, põõsad, väikesed puud, suured puud - need on kõik Vabaduse tänava olulised osad. Ja nagu MTÜ on korduvalt väitnud, ka inspireeriva elurikka kevadpealinna osa.


Jääme ootama mis nende allkirjadega saab.


----------------


Nö tavaelaniku vaatest on suhtlus valla ja Türi Haldusega nagu "must kast". Seda ei saa isegi hinnata kas hea või halb, sest ametlik suhtlus on valdavalt ühepoolne. Ühtlasi lekib see energiat ja teeb eos koostöö võimatuks. Projekti rahaline pool on nüüdseks tõsiselt kahtlane. Ei tea kui palju maksab, kust raha tuleb, kuhu see läheb. Et kes ja kas sealt mida oma taskusse paneb? Aga summa on märgiline. Väidetavalt kuskil 500 000€ võtab see kokku, et asfalteerida kogu Vabaduse tn ära. (tuletan siinkohal meelde, et tegemist on ühisvaraga, ehk see on meie kõigi ala ja raha ent otsuseid ei tehta selliselt).


Seejuures ei vastata küsimustele ja ettepanekutele juba 8 kuu vältel. Sealt ka must kast - päringuid võid ju saata aga suhtlus on ühepoolne. Samas antakse ridade vahelt mõista et "kiire on" ja et "seda projekti ei saa enam muuta", ent kõige kiuste on töö edasi lükkunud kuid. Miks? Ei tea, aga kuulsin, et hangetega oli mingisugune suur probleem, et lausa kohus on mängus. See projekt on mitmel tasandil katastroofiline, ent samas suurepärane võimalus.


Vabaduse Saaga on minu jaoks rohkem kui Vabaduse tänava rekonstrueerimine. See on pretsedent ja ideaalne võimalus tuua välja kõik mis vaja, et toimuks märgiline samm edasi. MTÜ Elurikas Türi ei ole kellegagi sõjas ent tõehetk on käes kus enam ei saa pead liiva alla peita. See projekt tuleb sellisel kujul edasi lükata ja mitte käivitada enne märgilisi täiendusi projektiplaanis. Meie elukeskkonda tuleb hakata teadlikumalt, terviklikumalt ja avalikumalt (koos)looma. 🙏

3erik


Comentários


bottom of page