top of page

Meie sünnilugu

Tervix. Mina olen 3erik, põline tallinlane ja süsteemidisainer. Oma 30ndaks eluaastaks hakkasin tähele panema väsimust ja lausa tõrksust oma elukeskkonna osas. Täpsemalt hakkas elutu keskkond - asfalt, betoon, klaas - mulle üha rohkem vastu. Ma tundsin, et see hoiab mind tasakaalust eemal ning mind hakkas üha rohkem tõmbama looduslik elu, sh elurikas keskkond, aiandus, kogukond. Kolisingi 2020. aastal aedlinna, et võtta vastu oma järgmise kümnendi väljakutsed. Kohanemine oli imeline, see esimene kevad ja kõik järgnevad hooajad pakkusid võimalust tekitada tugev side loodusega. See oligi puudu....

"Globaalne harmoonia on kohalik harmoonia".

Eerik.JPG

Tallinnast Türile tagasi tulin 3erikuga kaasa mina, Kertu. Olles elanud kümme aastat Tallinnas töötades finantssektoris ja seejärel oma toiduharidusmudelit luues, jõudsin taimede, taastava aianduse ja loodusteadvuseni. Naasmine kodulinna andis mulle unikaalse võimaluse ühendada kõik oma huvid ja tegemised. Türi oli justkui sama, kuid nüüd läbi suurlinna kogemuse prillide. See on pannud hindama seda, mida nooruses ei osanud ise ega paljud kohalikud praegugi teadvustada. 

kertu.jpg

Meie armastus Türi olemusse ja potentsiaali, kuigi erinevate nurkade alt, tõi meid siia. Sooviga luua siin oma juured ja jätta märk maha. Panustada teadliku kogukonna ja elurikka keskkonna loomisse. Ühendada ja rakendada teadmised maailmast siin kohalikul tasandil.

Juba õigevarsti peale siia kolimist oli 3erikul võimalus osta mõned väikesed maalapid Türi linnas. Plaaniga "teha midagi teistmoodi", kasvõi lihtsalt hoida ja kaitsta maad, või nt ehitada üles võimas aed ja see kunagi maha müüa. Ühesõnaga, et eksperimenteerida loodusliku koostööga ja rikastada maad.

Mõned aastad hiljem oli esialgne visioon selginenud ja võtnud kuju MTÜ Elurikas Türi formaadis. 3 väikest platsi - elurikkuse alad - said annetatud MTÜle. 

Meie jaoks on MTÜ Elurikas Türi tervikliku kogukonna kehastus. See on
teooria ja praktika; koostöö ja empaatia; kriitiline, süsteemne ja terviklik mõtlemine; süvateadlikkus ja põhimõtted; linnastumise võlude ja pimenurkade teadvustamine, teadlike juurte ajamine aedlinnas, Eesti kevadpealinnas.

Nii sündiski "Elurikas Türi". Olgu talle aastaid sadu.

bottom of page