top of page
Search

Looduslike aarete kontseptsioon



“Meie ümber on looduslikud aarded, iseasi kas ja kuidas me neid märkame ning mis määral nendega suhestume.”


Türi on justkui paradiis kus võimalusi loodusega suhestuda on igas ilmakaares. Loodusel on võime meid maandada, tervendada, rahustada, õpetada, inspireerida, värskendada... See on aedlinna privileeg ja kingitus meie kogukonna pikaajalise füüsilise ja vaimse tervise hüvanguks. On kohti, mis on lausa erakordselt võimekad meid aitama. Nimetagem neid Elurikas Türi (looduslikeks) aareteks.


Sellise komplekteerimise üks eesmärk on tuua välja looduse ilu meie (türilaste) ümber ning sütitada huvi ja austust olemasolevasse. St, peatuda et päriselt märgata seda lihtsat ent võrratut haljastust mida Türi linn meile pakub. Oleks rumal seda iseenesest mõistetavana võtta ning ühtlasi eeldada, et olemasolev jääb samaks. Tegelikult ei jää mitte miski samaks, sest kõik (kogu Universum) on pidevas muutumises. Meie ülesanne on seega osaleda muutumises, ehk kohaneda, areneda, märgata, toetada. Meie väljakutse, millest meil on palju võita või kaotada, on leida loodusega tasakaal.


Teine huvi "aarete" defineerimisel on suunata üldsuse fookust looduse praktilisele toetamisele läbi võimsate olemasolevate looduslike keskuste. Me tahame katta praktiliselt kõik (kogu Türi linna) aga seda minimaalse/ lihtsaima vaatega - vähem on rohkem. Iga türilane on peaaegu et garanteeritult seotud vähemalt ühe, pigem mitme kui mitte kõigi aaretega. Lisaks olgu öeldud, et mõned aarded on eraldiseisvad osad, teised on osade summad. See on samuti taotluslik, ehk et koduaiad kokku on nö võrdeline aare Saunametsaga.


Siin on Elurikas Türi (looduslikud) aarded:

- Tolli (ürg)mets

- Allikajärv

- Saunametsa

- Pargid

- Aiad

- Kogukonna-alad

- Haljasrajad

- Inimesed


Igal aardel on omad nüansid, võlud ja valud ning koos rikastavad nad kohaliku elu mõõtmatult. Igaühest võiks ja räägimegi edaspidi eraldi. Aga olgu öeldud, et jalutuskäik nt Tolli metsas (seal on väidetavalt koguni 200a vanuseid puid) või ring mööda allikajärve kirsialleed pakuvad omanäolisi hindamatuid kogemusi, nagu ka teised aarded. Mõelda vaid, justkui tasuta olemas meile ning meie külastajatele?!


Mitte päris. Aarete kulu on reaalne ning seotud eelkõige hooldusega, mida saame planeerida (mis oleneb paljuski sellest kui palju ja mis viisil me käed külge paneme). Rahakotte (ja huve) on siin taga mitmeid - igasugused toetused, vallavalitsuse eelarve, eraisikute ja ühingute sponsoreeringud jne. Üldiselt võiks siiski öelda, et see raha tuleb meie enda (maksumaksja) taskust ning hüvesid saame samuti meie nautida. Looduslike aarete tulud - need on hindamatud. Võrreldes kuludega on nö looduslik kasum avatud ning seotud eelkõige inimeste enda läbilaskevõimega (teadlikkusega). St, looduslikud aarded võivad olla tervendavad, rikastavad, õpetavad ja inspireerivad, kui me end nendele avame.


Lisaks on looduslik aare justkui pidepunkt - mentaalse ja füüsilise tasandi ühendaja. Looduslikud aarded aitavad meil fokusseerida millelegi konkreetsele, ühendada kollektiiv ühise eesmärgi taha ja leida see kuldne kesktee siin samas - igasuguse kohaliku ja riikliku valitsuse, maailmakorra, finantsüsteemi, hariduse, tervise jms virvarri taustal. Me saaksime alati (ja oleks lollus mitte) loodusega koostööd teha. Loodus on rikastav, toitev, maandav, inspireeriv, siin samas meie ümber ja kesksel kohal Türi kevadpealinna brändiloos. Selle teadvustamine on privileeg, võimalus aga ka vastutus - see ongi loodusõpetus.


Meie kõigi (vanusegruppide ja tuleviku põlvede) huvides on teha haljastusotsuseid tervikpildist lähtuvalt (haljas ~ rohe, roheline/ jätkusuutlik/ säilenõtke/ võluv Türi). Selline tervikpilt on kollektiivne loome, mitte ühe organisatsiooni või spetsialisti tööülesanne. See peaks hõlmama mineviku ja globaalselt kogutud õppetunnid, oleviku olukorra ja tuleviku suuna.


Läbi looduslike aarete loome ühiselt Türi linna kuvandit ja tulevikku. Detailtasandil on peaaegu et alati selleks vaja leida kompromiss aga mis see täpsemalt on, oleneb olukorrast. On oluline, et see protsess oleks avalik ja ühendatud.


Praegu puudub selliseks kollektiivseks aruteluks vajalik platvorm. Haljastus/ rohelus (ja üleüldiselt harmoonia ümbritsevaga) on inimkonna tasandiline väljakutse. Koostöö on esmatähtis. Meil on vaja ühendada meie tugevused, mitte kaotada energiat nõrkuste kallal nääklemisele või suhtlemist sootuks piirata. Me ei saa delegeerida teemat võimule vaid peaksime looma lahendused kogukonnana (sh omavalitsus)


MTÜ Elurikas Türi pakub välja olla see ühendav platvorm, seniks kuni vaja. Sellega kutsun üles kohalikke tegijaid avaldama arvamust väljatoodud Elurikas Türi aaretest. Mis on nende erilisus, võlu aga ka suurimad väljakutsed? Mis on teie lemmikaare? Kuidas saaksite kaasa lüüa nende aarete võimendamisel?


Ühtlasi kutsun kõiki kohalikke märkama looduslikke aardeid meie ümber. Läbi selle loome need aarded päriseks. Mis iganes sulle kõige südamelähedasem, see ongi sinu aare. Oled oodatud meiega ühinema ja vastavates aarete gruppides kooslooma.



3erik

Comments


bottom of page